Szampon szałwiowy – dla włosów przetłuszczających się – jeśli jeszcze nie macie a chcecie zadbać o przetłuszczające się włosy to dla Was prawdziwy “must have”.

Nadchodzi czas wieczornej toalety, zatrzymuję się przed półką z kosmetykami i weryfikuję – czy na pewno nie mam zbyt wiele, czy nie zabłądził tam jakiś produkt, który czyni więcej szkody niż pożytku. Moja półka nie poraża obfitością, od kilku lat zajmowania się kosmetykami, mydłami i naturalną pielęgnacją uszczuplam jej zawartość coraz bardziej i bardziej.

Im więcej czytam, badam i poznaję tym więcej produktów znika z kosmetycznych zapasów.

Dlaczego? Rzecz jest niezwykle prosta – używamy za dużo – kosmetyków, środków czyszczących, proszków do prania – zbiorowo, jako społeczeństwo. Problem dotyczy niemal każdego z małymi wyjątkami. Żeby było zdrowiej i dla nas i przyrody warto ograniczyć ich ilość do niezbędnego minimum.

 

Dobra wiadomość jest taka – można to uczynić bez szkody dla czystości. Nadal będziecie pachnieć po wyjściu spod prysznica, w dalszym ciągu możecie korzystać z relaksującej kąpieli. Podstawowa różnica jest  taka, że przybędzie Wam zdrowia, obudzi się Wasz zmysł węchu i prawdziwie zadbacie o swoje ciało!

Nie da się zmienić wszystkiego na raz, choć znam i takich co z dnia na dzień zyskali świadomość, siłę i wyparli się zdobyczy przemysłu kosmetycznego – wszystkich zdobyczy na raz. Rozumiem, jeśli nie jesteście do tego przekonani, małymi krokami też można osiągnąć wielkie rezultaty. (Filmik z przymrużeniem oka – ale warto obejrzeć)

Jednym z podstawowych środków jakie stosujemy na co dzień jest szampon, warto zainwestować czas i przyjrzeć się swoim potrzebom a następnie zafundować sobie produkt dopasowany do własnych potrzeb. Zapewniam Was, że różnica we właściwościach jest tak znacząca, że zechcecie otworzyć swoją małą manufakturę szamponową.

Wypróbujcie mój przepis, w którym środkiem pieniąco – myjącym jest naturalne mydło potasowe (rycynowo – kokosowe oraz laurowe). Żeby podnieść właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne dodaję do niego olejek eteryczny szałwiowy i mocny napar z szałwii.

Dzięki składnikom aktywnym:

  • ogranicza przetłuszczanie się włosów regulując działania gruczołów łojowych,
  • zapobiega wypadaniu włosów i łysieniu,
  • wzmacnia je i usuwa łupież,
  • poprawia stan skóry przy egzemie i łuszczycy.

Szampon pielęgnuje a także pogłębia kolor włosów. Jeśli macie problem z wypadającymi włosami i  dostęp do hydrolatów: cedrowego i szałwiowego – można ich użyć zamiast naparu. Temu kombinatowi przypisuje się wyjątkowe działanie – ma pobudzać porost włosów – petarda!

Do przygotowania szamponu potrzebne będzie naturalne mydło potasowe – nie należy do popularnych i łatwo dostępnych na komercyjnym rynku, można je jednak łatwo przygotować samodzielnie i trzymać jako bazę do innych produktów.

Jeśli temat samodzielnej produkcji mydeł jest Wam obcy zajrzyjcie do moich materiałów, w których przedstawiam podstawowe informacje i dzielę się przepisami.

Przepis na mydło potasowe rycynowo – kokosowe

(przetłuszczenie 2%)

Olej rycynowy 300g

Olej kokosowy 100g

Woda 150ml

KOH 85g

Przepis na mydło potasowe laurowe

(przetłuszczenie 2%)

Olej laurowy 300g

Olej ze słodkich migdałów100g

Woda 150ml

KOH 77g

Jeśli jesteście już szczęśliwymi posiadaczami „półsurowców” można przystąpić do przygotowania finalnego produktu.

Szampon szałwiowy

75 ml mydła potasowego rycynowo – kokosowego

25 ml mydła potasowego laurowego

200 ml naparu z szałwii lub mieszanki ziół (szałwia, wrotycz, pokrzywa, chmiel, kora wierzby)

lub

100ml hydrolatu cedrowego i 100ml hydrolatu szałwiowego

5ml ekstraktu glicerynowego (krwawnik i łopian)

10 kropli olejek eteryczny cedrowy,

10 kropli olejek eteryczny szałwiowy

10 kropli olejek eteryczny pomarańczowy

 

Życzę udanego mycia! do usłyszenia!

One Reply to “Szampon szałwiowy. #pielęgnacjaczupryny”

  1. i znowu poznaję świat ,dziękuję za rzeczową dawkę wiedzy ,która pozwala mi pozbyć się resztek „chemii” z mojego życiaCzy i jakimjakim olejem mogę zastąpić laurowy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *